Toner je barvno sredstvo za laserski tisk. Fini prah se večinoma nahaja v kartušah, ki jih vstavimo v tiskalnike, kopirne stroje ali multifunkcijske naprave.
Toner je prah, ki v glavnem vsebuje:
Natančna razmerja sestavin se od proizvajalca do proizvajalca razlikujejo. Sestava je prilagojena tiskalnim elementom naprav, ki jih sestavljajo različni valji in enota za fiksiranje ter podobno.
Velikost prašnih delcev se giblje med 5 in 30 mikrometri. Zato se toner obnaša kot tekočina. Ta lastnost je nujna, da prah teče in kartuše ni potrebno tresti.
Za odlično kakovost laserskega tiska so potrebne določene lastnosti tonerja. Majhnost prašnih delcev zagotavlja dobro pokrivanje in mešanje barv, tanek nanos, precizno barvno prelivanje ter gosto in enakomerno pokrivanje. Prav tako je pomembno optimalno oprijemanje na papir.
Laserski tiskalniki delujejo s štiribarvnim sistemom (CMYK) in potrebujejo za vsako barvo svoj toner.
K = črna (iz angleškega izraza "Key plate")
C = Cyan (modra)
M = Magenta (rdeča)
Y = Yellow (rumena)
Obstaja tisoče različnih tonerskih kartuš. Če želite vedeti, kateri toner paše v vašo napravo, morate v glavi naše strani preprosto izbrati vaš model. Nato se vam odpre meni z ustreznimi potrebščinami.
Z našega stališča so najboljši originalni tonerji proizvajalcev naprav. To se nanaša na rokovanje in zelo dobre tiskalne karakteristike, ki se odražajo v optimalnem mešanju barv in zanesljivi oprijemljivosti na tiskalni medij.
Najcenejše tonerje najdete v segmentih Refill, Rebuilt ali Newbuilt.
Odvisno od proizvajalca so te kartuše različnih kakovosti. Menimo, da lahko kakovost teh alternativ bolj ali manj odstopa od kakovosti originalnih kartuš..
Pri takoimenovanih kompatibilnih tonerskih kartušah obstaja širok kakovostni spekter.
Če si ogledate tiskovine, ki so izdelane z zelo ugodnimi, ponovno polnjenimi tonerskimi kartušami, boste mogoče opazili, da so stopnje sivine v grafikah manj homogene, da so barvni poteki neenakomerni ter da temnejše površine ne izkazujejo enakomerne gostote in preciznega barvnega pokrivanja. Grafike imajo večji kontrast, a žal ne v pozitivnem smislu. Grafike imajo bolj videz HDR-fotografije, pri kateri manjkajo vmesni barvni toni. Opažamo tudi, da dajejo originalne kartuše bolj polne črne tone, kar je domnevno posledica tega, da so delci originalnega tonerja bolj fini.
Načeloma ne moremo reči ničesar zoper uporabo kompatibilnih tonerjev tretjih proizvajalcev, saj si pravzaprav vsak proizvajalec nenehno prizadeva za optimizacijo svojih izdelkov. Kompatibilni tonerji (sog. "Compatibles") so tako ugodni, da so idealna rešitev zlasti za interno dokumentacijo podjetij. Če pa potrebujete kar najboljšo kakovost za prezentacije, potem načeloma radi priporočamo originalne tonerje proizvajalcev naprav.
Zakaj je toner tako hitro prazen? Odvisno od proizvajalca in tipa polnila (normalno polnjenje, XL- ali High-Capacity-polnjenje) imajo tonerske kartuše različne kapacitete.
Upoštevajte sledeče:
Na kartušah navedena kapaciteta se nanaša na 5-odstotno pokritje strani. Če se toner že po 50 straneh izprazni, nekaj ni v redu. Če pa ste z njim natisnili 1.800 namesto 2.000 strani je to že resnično dobro. Kajti, kdo pa že tiska s 5-odstotnim pokritjem?
Toner je potrebno menjati, ko je prazen. Laserski tiskalnik javi, ko je potrebna nova kartuša. Večina laserskih tiskalnikov in multifunkcijskih naprav prikazuje porabo posameznih kartuš v gonilniku. Pri nekaterih napravah lahko stanje porabe tonerja in ostalih parametrov tudi natisnete. Ko je tisk na eni strani šibkejši, to pomeni, da je toner prazen.
Toner ali tonerji pri barvnih tiskalnikih se nahajajo za loputo. Več informacij o menjavi tonerskih kartuš najdete tudi v priročniku za uporabo naprave.
Natančna navodila najdete v priročniku za napravo. Če tega nimate, pomaga tudi brskalnik, če vnesete vanj "naziv tiskalnika + navodila". Večina proizvajalcev nudi na spletu brezplačna navodila v pdf formatu.
Pri nekaterih barvnih laserskih tiskalnikih z vrtiljakom (to pomeni, da je v napravi vgrajenih več tonerjev tako, da se prihrani prostor) lahko prek menija izberete toner za menjavo. Tiskalnik potem tako zavrti vrtiljak, da lahko dostopate do ustrezne kartuše.
Povečini pa je mnogo preprosteje kar odpreti vratca, vzeti toner ven. Vzeti nov toner iz embalaže, odtraniti varovala, ga vstaviti v napravo in zapreti vratca.
Več informacij na: Menjava tonerja
Če se je v preteklosti na široko prakticiralo, da so prazna polnila napolnili na primer s Pelikanovim črnilom in mu dodali nekaj topila (n. pr. izopropanola iz lekarne), pa se ta trend pri tonerskih kartušah ni nikoli uveljavil. To tudi vsekakor odsvetujemo.
Več informacij na: Polnjenje tonerjev.
Črte pri tiskanju ali slaba tiskovna kakovost so posledica praznega tonerja ali težave pri prenosu tonerja na tiskalni medij. Prenos se vsakem laserskem tiskalniku izvaja preko upodobitvenega valja. Pri večini tiskalnikov se upodobitveni valji nahajajo neposredno v tonerskih kartušah. Če pa ima naprava posebne valje, je smiselno le te prekontrolirati. Če uporabljate refill-tonerje, je verjetnost, da bo tiskalnik puščal črte, večja kot pri uporabi originalnih tonerjev. Pri refill-tonerjih valjev praviloma ne obnavljajo. Na tej spletni strani smo objavili obsežen članek na to temo.
Če pri vaših tiskovinah opazite lise ali sledi umazanije, obstaja za to več razlogov. Tukaj navajamo domnevno tri najpogostejše vzroke:
Kaj naj vam kot spletni trgovec odgovorimo? Seveda je najboljše, da tonerje naročate direktno prek spleta in še boljše pri nas. Z nakupi v prodajalnah je namreč tako, da imajo celo največje elektrotrgovine na zalogi ustrezne izdelke le za manjše število naprav. Druga prednost spletnega nakupa je seveda preprosta primerjava cen, pa hitrost in zanesljivost pri iskanju potrebnega izdelka. Več podrobnosti o tem najdete pri nas na 21 nasvetov za zmanjšanje stroškov tiskanja .
V nasprotju s tiskarskim črnilom, ki se zelo hitro izsuši, jih lahko Toner skladiščimo praktično neomejeno dolgo.
Toner se ne izsuši. Celo kartuše, ki so se leta dolgo nahajale v odsluženih napravah, pogosto funkcionirajo v prvo. Tonerje, ki ste jih dalj časa hranili v vertikalnem položaju, morate pred prvo uporabo vsekakor položiti v horizontalno lego in rahlo stresti. Prav tako striktno priporočamo hrambo v hladnem in temnem prostoru v vodoravni legi.
Več informacij na: Hramba tonerskih kartuš
Toner je ekstremno fin prah, ki je narejen iz barvnih pigmentov, kovinskih oksidov in smol. Ker se smole lahko zelo hitro topijo, se lahko toner spere s kože in rok le s hladno vodo. Topla voda bi toner le fiksirala. Če pride toner na tekstil ali preprogo, jih je priporočljivo rahlo otresti in po potrebi izprašiti. Večina sesalnikov za tonerski prah ni primerna, ker fini prah gre skozi filter in lahko sesalnik tudi poškoduje.
Na področju varnega dela v pisarnah ni bilo bolj kontroverzne razprave, kot je ta o škodljivosti tonerskega prahu. Tonerski prah je v večjih količinah zdravju škodljiv. Tonerji, ki jih pravilno uporabljamo v tiskalnikih pa zdravju zagotovo ne škodijo.
Vsekakor naj ne bi vdihavali nobenega prahu!
Z našega stališča svetujemo, da laserske tiskalnike nameščate tako, da ne stojijo na pisalni mizi neposredno pred vami, zato da vam delci ne bi slučajno puhnili v obraz.
Novejše raziskave so pokazale, da tiskalniki pri procesu fiksiranja v fiksirni enoti izločajo aditive (kot na primer sredstva proti sprijemanju), ki se nahajajo v tonerjih.
Odvisno od tipa tiskalnika pa je priporočljivo, da pri menjavi tonerja uporabljate rokavice za enkratno uporabo. Pri nakupu laserskega tiskalnika pa bodite pozorni tudi na podatke o izločanju škodljivih snovi pri izbranem modelu. V preteklosti so laserski tiskalniki deloma izpuščali še ozon, kar pa je dandanes le še velika redkost.
Tonerskih kartuš naj ne bi oz. ne smemo odlagati med komunalne odpadke.
Najboljše je, če jih vrnete ali odložite v temu namenjene javne zbirne posode (na primer v prodajalnah elektromateriala). Mnoga polnila vsebujejo tudi komponente, ki se lahko še enkrat ali dvakrat ponovno uporabijo. Na spletu je mnogo strani, ki ponujajo odjem praznih tonerskih kartuš in vam za njih še nekaj plačajo. To zveni kot dobim-dobiš.
Dodatne informacije: Nasveti za odstranjevanje črnilnih polnil in tonerskih kartuš .