Upodobitveni valj je srce laserskega tiskalnika oz. fotokopirnega stroja. Valj prenaša podobo iz tonerja, na papir. Nekateri proizvajalci imenujejo upodobitveni valj tudi OPC, upodobitvena enota, drum, boben ali imaging unit. Umazan ali obrabljeni valj v laserskem tiskalniku ektremno zmanjša kakovost tiska.
Pri laserskem tisku se toner nanaša na papir s pomočjo enega ali večih upodobitvenih valjev.
Mnogi manjši oz. cenejši tiskalniki uporabljajo tonerske kartuše, ki poleg tonerskega prahu vsebujejo tudi že upodobitveni valj (pogosto na primer v HP Laserjet seriji). Te tonerske kartuše se imenujejo tudi "kombinirano polnilo". Pri vsaki menjavi tonerja tako avtomatsko nadomestimo tudi valj.
Večje in profesionalne naprave uporabljajo poleg tonerskih kartuš tudi posebej izmenljive upodobitvene valje.
Valj je 1 do 2 mm debela aluminijasta cev, ki je minimalno daljša (ali širša, odvisno, kako gledate) od maksimalne tiskarske širine. Upodobitveni valj se naelektri s pomočjo fokusiranih svetlobnih diod, z laserskim žarkom ali s pomočjo osvetlitve, ki se projecira skozi objektiv.
Tonerske delce, ki rotirajo na tonerskem valju upodobitveni valj privlači in prenaša na papir. Tam fiksirna enota (imenovana tudi fuser) nato z vročino in pritiskom tonerske delce fiksira. Po prenosu na papir nato čistilna korona, ki jo napaja izmenični tok, razelektri valj, eventualne ostanke tonerja pa z njega odstrani brisalec (wiper).
Sčasoma premaz upodobitvenega valja izgubi fotoelektrične lastnosti in ga mehanske obremenitve kot je kontakt s papirjem, utrudijo. Zlasti manj kakovosten, tanek papir lahko na upodobitvenem valju pušča ostanke. Prav tako pa tudi ostanki tonerja negativno vplivajo na kakovost tiska.
Pri upodobitvenih valjih obstajajo tri poglavitne razlike:
Menjava bobenske enote je smiselna zlasti, kadar:
Za poltrajne valje lahko rečemo, da jih je potrebno zamenjati na vsakih štiri do pet tonerskih menjav.
Upodobitveni valj v kombi-kartuši (kombinacija tonerja in valja).
Na sliki: To je HP tonerska kartuša z integriranim upodobitvenim valjem. Na površini upodobitvenega valja so že vidne prve majhne praske, ki so posledica obrabe valja.
Najprej se prepričajte, da je valj resnično pokvarjen oz. obrabljen in da ni zgolj tonerska kartuša prazna.
Ko ste ugotovili, da je valj pokvarjen oz. obrabljen, preprosto na tiskalniku odprete vratca, za katerimi se nahajajo tonerji. Odvisno od tipa oz. zgradbe naprave se valj nahaja za tonerjem ali kot na primer pri Konici Minolti pogosto tudi pod tonerji.
V tem primeru je potrebno upoštevati opozorila proizvajalca v zvezi s posebnostmi pri menjavi valja. V splošnem pa lahko rečemo, da pri tiskanju nastaja vročina, in da mora po zadnjem tiskanju preteči nekaj časa, preden se lotite menjave valja.
Pri vstavljanju novega valja je že ob jemanju valja iz embalaže potrebno paziti na to, da nov valj kar se da hitro vstavimo v stroj, da ne bo po nepotrebnem izpostavljen sončni svetlobi. Zato najprej poglejte, kako se odstrani star valj, in ali je potrebno stroj pred tem izklopiti.
Pri manjših poceni tiskalnikih se, kot že prej omenjeno, valj nahaja direktno v tonerski kartuši, in to je vse. Večji oz. profesionalni tiskalniki pa odvisno od tipa potrebujejo en valj ali za vsako barvo (črna, modra, rdeča, rumena) poseben valj.
To v posameznem primeru preverite v navodilih za stroj. Na naši spletni strani najdete pregled artiklov, ki ustrezajo vaši napravi - kar v večini primerov tudi že da odgovor na vprašanje.
Na tem mestu striktno odsvetujemo, da bi se upodobitvenega valja sploh dotikali. Pogosto opazimo nečistočo na valju, še preden valj vzamemo iz stroja. Upoštevajte tudi, da je upodobitveni valj izredno občutljiv, in da nikakor ne sme priti v stik s tekočinami - z izjemo čistilnega alkohola.