Material za tiskalnike samo za poslovne stranke

21 nasvetov za prihranek pri stroških tiskanja, ki vam jih proizvajalci naprav ne bodo razkrili!

NASVET 1: Tiskajte le tisto, kar je res potrebno natisniti.

V vsakdanjem življenju opažamo, da se kljub temu, da ima skoraj vsak danes pametni telefon in dostop do računalnika, še vedno veliko tiska. Zakaj je tako? Za mnoge ljudi je papir lažje in udobnejše brati kot zaslon. Tiskani dokumenti se lažje popravijo, označijo itd. in nato posredujejo naprej. Tiskani izvod je bolj otipljiv – ne more se zrušiti ali izginiti. Do izgube podatkov pride le v primeru požara ali poplave. Izdelki so – na primer pri pogodbah – bolj zavezujoči. S tem se počutimo varnejše. Digitalni podpisi ali varnostne kopije? Pogosto prevladuje negotovost in neskladnost glede zakonskih obdobij hrambe in zahtev za davčno dokumentacijo. Zato se vse natisne in arhivira za vsak primer. Premislite, ali je določen dokument res treba natisniti. Nepotrebni e-poštni sporočila, dokumenti itd. ne potrebujejo tiska. Bolje je izboljšati ergonomijo delovnega mesta (npr. kupiti boljši monitor ali optimizirati program za e-pošto s prilagajanjem velikosti pisave).

NASVET 2: Ne zamenjujte kartuš s črnilom in tonerjev takoj ob prvem opozorilu!

Gotovo poznate ta občutek: komaj ste zamenjali kartušo s črnilom, že se ponovno pojavi opozorilo, da je raven črnila nizka in da jo je treba takoj zamenjati. Samo zato, ker je črnilo skoraj prazno, še ne pomeni, da ga je treba takoj zamenjati. Najbolje je, da zdaj naročite novo kartušo in počakate, da bo trenutna kartuša res prazna. Pri tonerjih lahko uporabite tudi drug trik: odstranite toner in ga nekajkrat previdno pretresite vodoravno. Na ta način se toner v prahu enakomerno porazdeli znotraj kartuše, kar vam pogosto omogoča še nekaj časa tiskanje brez težav.

Nasvet: Kako zamenjati toner

NASVET 3: Kupujte le kartuše in tonerje z veliko kapaciteto.

Veliko kartuš s črnilom in tonerjev je na voljo v različnih izvedbah. Obstajajo standardne kartuše in tudi kartuše z večjo kapaciteto, imenovane XL ali HC (High Capacity). Če kupite kartuše z veliko kapaciteto, lahko delno znatno zmanjšate stroške tiskanja na stran.

Splošno pravilo: Večja kot je kapaciteta kartuše ali tonerja, nižji so stroški na stran. Vsekakor je treba primerjati. Upoštevati pa morate tudi svoje tiskalne navade. Če veliko tiskate, so XL kartuše in tonerji z veliko kapaciteto prava izbira za vas. Če tiskate manj in uporabljate brizgalni tiskalnik namesto laserskega tiskalnika, obstaja tveganje, da bodo velike kartuše s črnilom posušile.

Kartuše in tonerji z veliko kapaciteto so še posebej koristni za pogoste uporabnike. Uporabniki, ki tiskajo manj, pa bi morali razmisliti o vlaganju v varčne pakete z več kartušami. Tonerji se ne morejo posušiti, zato vam o tem ni treba skrbeti.

NASVET 4: Kupujte večpakiranja ali dvojne pakete.

Veliko kartuš s črnilom in tonerjev je na voljo v tako imenovanih večpakiranjih, promocijskih paketih, dvojnih ali celo štirih paketih. To velja za originalne kot tudi alternativne izdelke. Če kartuše in tonerje kupite v kompletu, lahko prihranite med 10 in 30 % v primerjavi z nakupom posameznih kosov. Hkrati si lahko zagotovite praktično zalogo, da vas prazne kartuše ali tonerji ne bodo presenetili.

NASVET 5: Kupujte kompatibilne tonerje in kartuše.

Kartuše, tonerji, fotovalji, trakovi – ni nujno, da so originalni! V naši spletni trgovini boste videli, da ponujamo cenejše alternative drugih proizvajalcev za mnoge izdelke. Pogosto se ti kompatibilni tonerji ponašajo z občutnimi prihranki v primerjavi z originalnimi izdelki proizvajalcev naprav. Tudi alternativni, kompatibilni izdelki so podvrženi številnim kontrolam kakovosti in so izdelani po industrijskih standardih, tako da brez težav delujejo z vašo napravo. Cena je tukaj neprekosljiv argument. Našim strankam priporočamo naslednje: če naj bodo natisi in kopije najvišje kakovosti, ker jih pošiljate strankam in poslovnim partnerjem, je morda bolje izbrati originalne izdelke. Če pa so natisi in kopije namenjeni zgolj za interno uporabo in za krajši čas, so alternativni črnila in tonerji resnično dobra rešitev!

NASVET 6: Kupujte potrošni material za tiskalnike preko spleta!

Nakup črnil in tonerjev preko spleta je med 10 in 30 % cenejši kot v trgovini. Cenovna razlika je tako velika, da stroški pošiljanja niso več pomembni. Hkrati imate tukaj popolno primerjavo cen in hitro vidite, kateri izdelek je za vas najbolj ugodna alternativa. Poleg tega lahko ponudimo veliko izdelkov ali različic izdelkov, ki jih običajna trgovina pogosto zaradi pomanjkanja prostora ne more skladiščiti.

NASVET 7: Kupujte tonerje in kartuše na zalogo.

Neaktivna tiskalnik ali nedelujoča kopirka lahko povzročita resne zamude v mnogih podjetjih, v najslabšem primeru celo izgube. Vedno je treba spremljati, koliko črnila ali tonerja še imate za vaše naprave. Takoj, ko tiskalnik ali kopirka prvič opozori na nizko raven črnila ali prazno kartušo, je treba oddati novo naročilo. In ko ste že pri tem, zakaj ne bi kupili več kartuš in tonerjev naenkrat? Tako lahko izkoristite večpakiranja in za večino izdelkov ponujamo količinski popust že od 2 kosov, tako da pri nakupu zaloge vedno prihranite. Pametno skladiščenje tako prispeva k nemotenemu in nemotenemu poslovanju. Kar zadeva tonerje, vam ni treba skrbeti glede njihove trajnosti, saj vsebujejo suh prah in ne tekočine, zato se ne morejo posušiti. Kartuše s črnilom pa se lahko ob neprimernem skladiščenju posušijo, zato jih je najbolje shraniti v senci pri sobni temperaturi ali nekoliko hladneje. Prav tako jih je treba pustiti v originalni embalaži, ki običajno sestavlja prozorna folija ali aluminijasta vrečka, ki ščiti pred svetlobo. Embalaža ščiti črnilo pred izhlapevanjem in sušenjem.

Več informacij: Kako pravilno shranjevati potrošni material za tiskalnike.

NASVET 8: Tiskajte v načinu osnutka.

Vaš tiskalnik in kopirka imata običajno različne tiskalne programe, ki vam omogočajo skoraj neopazno varčevanje s črnilom in tonerjem. Na primer, tiskajte v kakovosti osnutka namesto predstavitvene kakovosti. Pri tisku v načinu osnutka tiskalnik porabi manj črnila. V nekaterih primerih imate tudi možnost izvedbe preskusnih izpisov z nižjo ločljivostjo. Ko nastavite enega od teh načinov, bo rezultat tiska manj intenziven, saj tiskalnik ali kopirka preprosto porabi manj črnila ali tonerja. Te nastavitve so torej primerne za preskusne izpise ali notranje dokumente. Če potrebujete tako izpise najvišje kakovosti kot delovne kopije, se splača ustvariti več tiskalnih profilov, v katerih so shranjene ustrezne nastavitve. Ustrezne napotke boste našli v uporabniškem priročniku.

NASVET 9: Tiskajte ceneje z določenimi pisavami.

Pisave s širokimi črkami, debelimi črtami, številnimi okraski in serifi porabijo več črnila in tonerja kot poenostavljene pisave. Z izbiro prave pisave lahko stroške tiskanja zmanjšate tudi za 30 %. Varčne pisave so „Century Gothic“ in „Garamond“, ki so standardno na voljo v večini urejevalnikov besedil. Tri pisave, ki se jim morate izogniti, ker porabijo veliko črnila in tonerja, so:

  • 1. Arial
  • 2. Trebuchet
  • 3. Tahoma

Manjše velikosti pisave prav tako prihranijo papir in črnilo. Na primer, pred tiskom lahko zmanjšate velikost pisave na raven, ki je za vas še vedno udobna za branje. Na ta način se na eno stran prilega več vsebine, kar prihrani toner, črnilo in morda celo papir.

NASVET 10: Tiskanje v barvah ali črno-belo.

Če želite varčevati z barvnim črnilom, tiskajte v črno-beli tehniki. To se zdi očitno, vendar premislite, ali je vedno treba tiskati v barvah. Ni naključje, da so barvne kopije v kopirnicah veliko dražje kot običajne črno-bele kopije. Barvne kartuše so običajno dražje od črnih. Kaj pa odtenki sive? Veliko tiskalnikov in kopirk ponuja to možnost, vendar je to res varčno? Na žalost ne – veliko tiskalnikov uporablja barve za ustvarjanje odtenkov sive. Siva ni natisnjena z uporabo le črnega črnila, temveč je sestavljena iz vseh barv. In to je točno tisto, kar želite preprečiti.

NASVET 11: Pravilno izklapljajte tiskalnik.

Od samega začetka: brizgalni tiskalnik ne smete izklopiti prek razdelilne letve. Te naprave porabijo zelo malo energije. Če pa bodo popolnoma izklopljene iz omrežja, se bodo ob ponovnem vklopu ponovno nameščale, kar lahko povzroči, da bodo tiskalne glave splaknjene s črnilom, kar bo porabilo veliko dragega črnila.

Laserski tiskalniki pa v stanju pripravljenosti porabijo razmeroma veliko energije. Običajno so opremljeni s stikalom, ki jih popolnoma izklopi iz omrežja in jih ne pusti v stanju pripravljenosti. Če gre za laserske tiskalnike in kopirke: izklapljajte jih!

Enako velja za tiskalnike kot za hladilnike in pralne stroje: pri nakupu bodite pozorni na energetsko učinkovitost!

NASVET 12: Kupite nov tiskalnik.

Ali so kartuše ali tonerji za vašo napravo zelo dragi? In imate to napravo že kar nekaj časa? Potem bi bilo morda vredno investirati v sodobno napravo, kjer so potrošni materiali cenejši. Stroški nove brizgalne tiskalnika ali majhne naprave se lahko povrnejo že po nekaj zamenjavah kartuš. Poleg tega se lahko zgodi, da za starejše naprave tonerji in črnila po določenem času ne bodo več proizvajani. V tem primeru lahko nakup novih tonerjev ali črnil ni le zapleten, ampak tudi zelo drag.

NASVET 13: Poceni tiskalniki imajo previsoke obratovalne stroške.

Kadar ustanavljate podjetje ali začnete poslovati, je jasno, da se boste soočili z veliko začetnimi stroški za začetek delovanja. Čeprav je v tem trenutku pritisk na stroške visok, ne bi smeli varčevati na napačnem mestu. Poceni tiskalniki so lahko poceni pri nakupu, vendar so stroški njihovega delovanja pogosto zelo visoki. Proizvajalci služijo na prodaji potrošnega materiala, ne pa na prodaji samih tiskalnikov ali kopirk. Črnila in tonerji so potem pogosto presenetljivo dragi, še posebej za startupe, mlada podjetja ter mala in srednja podjetja, ki imajo pogosto veliko potrebe po tiskanju, na primer zaradi marketinških gradiv. Če pričakujete veliko potrebo po tiskanju, ni priporočljivo kupovati poceni brizgalnih tiskalnikov, katerih zmogljivost in možnosti so omejene. Pozanimajte se vnaprej, kakšni so stroški kartuš in tonerjev za določeno napravo, ali obstajajo alternativni izdelki, in premislite, koliko in kaj boste približno tiskali.

NASVET 14: Tiskalniki z ločenimi kartušami s črnilom.

Večina bolj profesionalnih brizgalnih tiskalnikov ima ločene kartuše za posamezne barve. Manj profesionalne naprave za domačo uporabo uporabljajo tako imenovane kombinirane kartuše, ki vsebujejo vse barve (rumeno, magento in cijan) v enem rezervoarju. Kombinirane kartuše so primerne za uporabnike, ki tiskajo redko ali malo. Če pa veliko in pogosto tiskate, je vredno investirati v tiskalnik z ločenimi kartušami s črnilom. Ko se ena barva izprazni, je treba zamenjati le to, medtem ko lahko preostale še naprej uporabljate.

Če tiskate in kopirate samo dokumente, besedila ali notranje materiale, razmislite o monokromatskih tiskalnikih ali kopirnih napravah. Te naprave uporabljajo le črno črnilo ali toner, kar pomeni, da proizvajajo le črno-bele kopije in izpise. To ima več prednosti: pogosto obstajajo posebej velike kartuše z ogromno kapaciteto, saj je v napravah dovolj prostora za njih. Neporabljene barvne kartuše vam prav tako ne bodo povzročale težav.

NASVET 15: Zamenjajte vrsto papirja in znižajte stroške.

Razmetavanje s papirjem ni dobro za vaš proračun, upamo, da je to že jasno. Hkrati pa morate biti pozorni na kakovost papirja. Poceni papir ima običajno visoko vpojnost, kar povzroča nepotrebno porabo črnila. Za večino uporab je običajni papir za tiskalnike s težo 80 g/m² dovolj. Ko je papir debelejši in bolj kakovosten, cena prav tako narašča. Pomembni poslovni dokumenti ali predstavitve izgledajo bolje na papirju z maso 100 g/m². Za tiskanje fotografij se uporablja poseben fotografski papir. Prav tako lahko naredite nekaj dobrega za okolje, če uporabljate recikliran papir, ki je lahko tudi cenejši od belega papirja. Če imate v podjetju več kopirnic, zakaj ne bi eno tiskalnik opremili z dražjim belim papirjem in drugega z recikliranim papirjem za notranje dokumente?

Tukaj sta še dva dodatna nasveta: grob in kosmaten papir pušča vlakna v notranjosti naprave, kar pospešuje obrabo. Zato uporabite dober papir. Prav tako uporabljajte zaprte predale za papir. Tiskalniki imajo pogosto zgornji in spodnji podajalnik papirja. Če je predal za papir odprt, lahko papir nabira prah. Med tiskanjem prah in umazanija prodreta v notranjost tiskalnika. To lahko prispeva k obrabi in v najslabšem primeru povzroči zamašitev šob.

NASVET 16: Dvostransko tiskanje.

Papir je drag; kakovosten papir je še dražji. In razmetavanje s papirjem je drago za okolje. Poznate to situacijo: greste do kopirnega stroja ali tiskalnika v vaši pisarni in preden pridete do svojih dokumentov, morate dopolniti papir, ker so sodelavci vse podajalnike porabili do konca. Dobro je, če se zaloga papirja hrani v bližini naprave, vendar kaj, če ni? Dopolnjevanje zalog papirja na dolgi rok ni neizogibno, vendar je intervale mogoče podaljšati. Prva možnost: preizkusite možnost „Tiskanje več strani na eno stran“ v nastavitvah tiskalnika. Tako dve strani A4 hitro postaneta ena. Podobno deluje funkcija zoom na kopirkah. Če nastavite zoom na približno 70 % (preverite individualne nastavitve svoje kopirke), se dve sosednji strani A4 zmanjšata na eno stran A4. Druga možnost: ali poznate dvostransko tiskanje? Ta funkcija, ki jo najdete predvsem na kopirnih napravah, zagotavlja, da bo vstavljeni papir potiskan z obeh strani. To je pameten način za prepolovitev porabe papirja in prihranek prostora v pisarni.

NASVET 17: Pametna razporeditev strani.

Pravkar ste natisnili 100-stranski PDF, da ga boste udobno prebrali na poti? Ali pa ste kopirali zadnjo predstavitev ali protokol, ne da bi prej pregledali dokument? Zdaj sedite in vidite, da ste natisnili preveč strani, s čimer ste po nepotrebnem porabili papir, črnilo ali toner. Hiter pogled na dokument, na primer s pomočjo predogleda tiska ali pogleda strani, lahko učinkovito prepreči razmetavanje in odpadke.

Funkcija „Strani od-do“ vam omogoča, da nastavite, katere strani naj se natisnejo. Preskočite prazne strani ali strani z nepotrebnimi grafikami. Pogosto je naslovna stran velik porabnik črnila. Prav tako lahko izpustite opombe pod črto, ki so običajno na koncu dokumenta in jih takoj ne potrebujete. Tako prihranite črnilo ali toner ter papir.

Lahko tudi natisnete več strani na en list. Vaš tiskalnik in kopirka vam v meniju ponujata ustrezne nastavitve. To prav tako znatno prihrani črnilo in papir.

Med kopiranjem zaprite tudi pokrov kopirke, da se toner ne porabi po nepotrebnem za tiskanje črnih območij. Ali pa še bolje, preizkusite funkcijo zoom na kopirki, da se izognete črnim robom in prihranite toner. Hkrati so nekoliko večji povečani dokumenti lažje berljivi.

NASVET 18: Uporabljajte predoglede, poglede tiskanja in Word za prihranek pri stroških tiskanja.

Ko uporabljate program za tiskanje v brskalniku, se običajno prikaže predogled strani, ki jih želite natisniti. Pogosto je besedilo ali slika, ki vam je pomembna, le na nekaj straneh, medtem ko oglasi, pasice, glave strani ali noge strani zavzemajo dodatne celotne strani. Preverite, katere strani res želite natisniti, in jih nastavite kot „izbrane strani“, da tiskalnik natisne samo te. Nekatere spletne strani ponujajo posebne poglede za tiskanje, ki odstranijo oblikovne elemente ali barve. Pogosto so označeni z majhno ikono tiskalnika na strani. Tako so grafični elementi skriti, vsebina za tisk pa je zmanjšana na besedilo, s čimer prihranite črnilo ali toner. Če želite natisniti samo besedilo določene strani, to ni nujno narediti neposredno iz brskalnika. Kopirajte besedilo, ga prilepite v Word in odstranite nepotrebno oblikovanje. Na primer, izberete lahko manjšo velikost pisave. Tako boste ponovno potrebovali manj črnila ali tonerja za tiskanje.

NASVET 19: Znižajte stroške tiskanja fotografij.

Že vrsto let glavni proizvajalci, kot sta HP in Canon, prodajajo tiskalnike, ki so posebej primerni za tiskanje fotografij. Običajno zahtevajo poseben fotografski papir. Z ustreznimi predhodnimi pripravami lahko tudi tukaj prihranite črnilo. Predvsem je treba upoštevati, da sta pri tisku fotografij pomembna ostrina in globina barv. Kakovosten inkjet papir ima gladko površino in nizko vpojnost, zato potrebuje manj črnila. Vedno v nastavitvah tiskalnika izberite vrsto papirja, ki ga uporabljate, da se samodejno uporabi manj črnila med tiskom. Prevelika količina črnila na papirju ne povečuje nujno globine in ostrine, temveč podaljšuje čas sušenja slik in lahko povzroči razmazovanje površine. Najlepše fotografske izpise dosežete s kombinacijo kakovostnega fotografske papirja, po možnosti brez lesnih vlaken, z ustreznimi nastavitvami tiskalnika in izbiro varčnega načina tiskanja.

NASVET 20: Prejemajte fakse preko računalnika.

Ali vaša podjetje še vedno uporablja faks? Ali še vedno ne morete brez faksa pri poslovanju? Na žalost se pogosto zgodi, da prejmete le preproste potrditve ali celo nezaželeno oglaševanje prek faksa. Faks natisne vse – brez filtra – ne glede na to, ali to želite ali ne. Bolje je, da računalnik in telefonsko linijo nastavite tako, da faksi najprej pridejo v vašo e-poštno mapo, preden jih natisnete. Na ta način imate možnost odločiti, kaj bo natisnjeno in kaj izbrisano. Enak postopek lahko uporabite tudi za pošiljanje faksov. Ne boste morali več čakati nekaj minut, da se faks pošlje. Pošiljanje faksov ni težje kot pošiljanje e-pošte s priponko.

NASVET 21: Tiskajte sami namesto, da tiskanje prepustite drugim.

Imeti tiskalnik ali kopirko ima očitne prednosti. Skoraj nobena pisarna ali gospodinjstvo danes ne more brez lastne naprave. Barvno tiskanje in tiskanje fotografij je postalo tako enostavno in ekonomično, da se pogosto splača to storiti neposredno na mestu, ceneje in udobneje, kot v specializirani trgovini.

Če pa delate na področju arhitekture, gradbenega načrtovanja ali strojništva, boste pogosto potrebovali tiskati načrte ali karte, ki jih standardna naprava ne more obdelati. Tudi tiskalniki in kopirke s formatom A3 so lahko premajhni. V tem primeru lahko pomaga le obisk kopirnice ali tiskarne, kar pa je lahko precej drago. Če se redno, morda celo večkrat tedensko, znajdete v kopirnici, razmislite o nakupu ploterja. Te velike formatne tiskalnike, kot so Riso, OCÉ, Canon ali HP, vam omogočajo samostojno tiskanje načrtov in kart. V naši trgovini boste našli ustrezne kartuše za vaš ploter. Lahko že zdaj preverite na naši spletni strani, koliko stanejo posamezne kartuše.

Z več kot 20-letnimi izkušnjami na področju materialov za tiskalnike se Compredia osredotoča na zagotavljanje visokokakovostnih tonerjev in bobnov za podjetja. Naš cilj je ponuditi visokokakovostne izdelke in odlično nakupovalno izkušnjo za učinkovito in zanesljivo izpolnjevanje potreb vašega podjetja po tiskanju.
Quick Links