Črnilnih kartuš in tonerjev ne smete naročati zadnji trenutek. Včasih so določeni deli razprodani ali pa niso na voljo za takojšnjo dostavo. V drugih primerih preprosto smiselno izkoristiti količinske popuste. Poleg tega je praktično imeti vedno pri roki ustrezno opremo za tiskalnik. Tukaj boste izvedeli, kako pravilno shranjevati črnilne kartuše, tonerje in drugo opremo za tiskalnike.
Ni težav pri dolgotrajnem shranjevanju tonerjev pri sobni temperaturi in brez neposredne sončne svetlobe. Na ta način lahko izkoristite naše količinske popuste ali na primer naročite večpakete. Čeprav so na nekaterih tonerjih natisnjeni datumi proizvodnje ali roki uporabnosti (nekateri so šifrirani, tj. številke brez ločil – včasih zapisani v obratnem vrstnem redu), datum uporabnosti nima pomembne vloge pri tonerjih, saj so dostavljeni v nepredušni in oblazinjeni embalaži. Zato je zelo malo verjetno, da bi se prah v kaseti strdil brez zunanjega vpliva.
Večina tonerjev nima roka uporabnosti. Za razliko od črnila, ki ima omejen rok trajanja, se lahko v določenih okoliščinah splača imeti zalogo tonerjev.
Toner, v nasprotju s črnilom, je v glavnem sestavljen iz prahu, razvijalca in magnetiziranih kovinskih oksidov ter veziv.
Pomembno je zagotoviti, da so tonerji shranjeni pri sobni temperaturi, z zmerno vlažnostjo zraka, brez neposredne sončne svetlobe in v originalni embalaži.
Pri tonerjih je treba preveriti, ali med prevozom v kontejnerjih niso bile presežene določene temperaturne meje, ki se razlikujejo glede na proizvajalca. V nasprotnem primeru se lahko toner v kartušah strdi.
Tonerje je mogoče praktično neomejeno hraniti. Če kupite dvojne pakete ali pakete z ugodnostmi, lahko brez skrbi prihranite veliko denarja.
Toner ni tekočina, temveč prah, sestavljen iz drobnih delcev, zato se ne more posušiti. Prah se lahko zbere na enem mestu v kaseti, če je shranjen nepravilno (pokončno). V tem primeru je treba kaseto postaviti v vodoravni montažni položaj in jo večkrat premakniti naprej in nazaj, da se prah ponovno enakomerno porazdeli po kaseti.
Tudi tonerji, ki so nameščeni v napravi že več let, se običajno ne strdijo, tudi po dolgotrajnem stanju in spreminjanju temperature ter vlažnosti. Po mnogih letih še vedno zagotavljajo kakovostne izpise. To velja vsaj za originalne tonerje.
Na sliki: Toner Samsung v zaščitni embalaži. Nič se ne more „pokvariti“. Za dolgotrajno shranjevanje je priporočljivo, da toner ostane v zunanji škatli. Strjevanje tonerja zaradi izjemno visokih temperatur okolja je resen problem.
Imeti zalogo tonerjev se splača iz več razlogov in zaradi zgoraj opisanih okoliščin ne tvegate ničesar, če to storite.
Na primer, lahko izkoristite cenovne prihranke na dvojnih paketih tonerjev in večpaketih. Poleg tega tonerji redko postanejo cenejši s časom. Pravzaprav imajo tonerji običajno naraščajočo ceno, ko naprave postajajo starejše in redkejše. Morda boste želeli napravo uporabljati čim dlje, zato je dobra ideja imeti nekaj tonerjev na zalogi.
Tonerje je priporočljivo kupiti, dokler so še na voljo – še posebej, če imate starejšo napravo.
Če imate vedno rezervni toner pri roki, vaša tiskalna in kopirna naprava ne bo potrebovala ustaviti dela. In ne boste neprijetno presenečeni nad nenadoma praznimi kartušami s tonerjem.
Črnilne kartuše, za razliko od tonerjev, vsebujejo črnilo kot barvilo. Črnilo je sestavljeno predvsem iz vode (50–90 %), dodatkov (topila, alkohol) in barvnih pigmentov. Ta sestava povzroča, da se črnilo sčasoma spreminja zaradi zunanjih vplivov, kot sta UV svetloba in kisik. Večina ljudi to ve: Ko se črnilne kartuše posušijo, se pogosto posuši tudi tiskalna glava v napravi in postane neuporabna. To pa skoraj nikoli ne velja za zapakirane kartuše!
Tako kot tonerji so tudi črnilne kartuše zapakirane v zaščitni atmosferi. Vendar embalaža ne preprečuje staranja. Ali želite preseči rok uporabnosti, je vaša odločitev. Menimo, da pri pravilno shranjeni črnilni kartuši rok uporabnosti ni tako pomemben.